top of page

Krajobraz po burzy

Od kilku dni w Kazimierzu królowała piękna, słoneczna pogoda. Gorącym dniom towarzyszyły jednak silne burze i ulewne deszcze. To one sieją spustoszenie w miasteczku i okolicach. Namiękła lessowa ziemia i gwałtowne opady to niszczycielskie połączenie. Wczorajsza ulewa spowodowała wiele szkód nie tylko w samym mieście. Podtopienia prywatnych posesji i podpiwniczeń, ubytki w kostce brukowej, naniesiony muł na drogach, ulicach i parkingach, zrujnowane płyty chodnikowe, zapchane studzienki. To wszystko oznacza dużo pracy dla służb porządkowych. Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego rozpoczęli niwelowanie szkód już w nocy. Przed nimi jeszcze dużo pracy. W najbliższych dniach całe miasteczko zostanie posprzątane.



Prognozy na kolejne dni nadal przewidują gwałtowne burze, ulewy, ostre porywy wiatru. Przygotujmy się na załamania pogody. Jeżeli burza zaskoczy nas w terenie, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę.


Jeśli nie ma takiej możliwości:

1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.

2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).

3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.

4. Wyjdźmy natychmiast z wody.

5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.


Gdy jedziemy pojazdem:

1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.

2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.


Jeżeli jesteśmy w domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.

2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.

5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).

6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).

7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.





87 views
bottom of page