Od 23 marca 2021 r. możemy głosować i decydować, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w Kazimierzu Dolnym w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego!

graf_na_www.png

Głosować można tylko osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta (ul. Senatorska 5), na przeznaczonych do tego celu kartach. Głosowanie potrwa od 23 marca do 12 kwietnia 2021 roku.
Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami projektów i wybrania tego, który wydaje się Państwu najbardziej potrzebny i atrakcyjny.

 

Poniżej przedstawiamy tegoroczne propozycje wraz z uzasadnieniem potrzeby ich realizacji w formie, którą przedstawili nam ich pomysłodawcy:

1. Rekreacyjny zakątek dla małych i dużych

Ustawienie na skwerze (działka nr 801/30), stołu do gry w tenisa stołowego i stolika do gry w szachy oraz zestawu do zabawy dla dzieci (zjeżdżalnia, huśtawka, ścianka wspinaczkowa).W wybranym miejscu (nad Wisłą, w cieniu drzew, na trawie), brakuje małej architektury, która mogłaby stworzyć warunki do aktywnego odpoczynku dla dorosłych
i dzieci. Miejsce to jest często odwiedzane przez matki z dziećmi, a także dorosłych. W przestrzeni miasteczka brakuje takich obiektów. Działka jest własnością gminy, leży między wałem  a „Austerią”, obok skweru im. Staufen.

Wartość projektu: 16 000,00 zł

2. Wąwóz Cmentarny wolny od samochodów

Wąwóz cmentarny odwiedzają turyści i wycieczki szkolne. Ruch samochodów terenowych jest tam duży (dokumentacja wideo- i fotograficzna do wglądu, dostępna również w internecie).

Wąwóz nie jest drogą dojazdową dla nikogo i do żadnego domu. Plan przestrzenny opisuje wąwóz Cmentarny jako „ścieżki piesze” i „tereny zakrzewień”. Wąwozem jest poprowadzony szlak turystyczny. Ten malowniczy wąwóz jest położony blisko centrum Kazimierza. Powinien być dostępny wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

Ważną przesłanką za projektem jest, po prostu, bliskość cmentarza: czy ludzie odwiedzający groby rzeczywiście muszą słuchać ryku „walczących w terenie” samochodów?

 

A) Dlaczego?

Wąwóz cmentarny powinien być zamknięty dla samochodów, bo:

1) Obecność – hałas – samochodów (często są to kawalkady), urąga godności cmentarza.

2) Off-road przeszkadza odwiedzającym ten wąwóz turystom i mieszkańcom, a w ogólności jest po prostu wstydem do miasta.

3) W wąskim wąwozie uczęszczanym przez wycieczki szkolne samochody terenowe stanowią niebezpieczeństwo.

4) Plan miejscowy przewiduje w tym miejscu ścieżkę pieszą.

5) Plan miejscowy dla tego obszaru zawiera zapisy o ochronie wąwozów (zakaz podcinania skarp, poszerzania dna, utwardzania), co kłóci się z ruchem samochodowym.

Zamknięcie wąwozu Cmentarnego wpisuje się w teoretyczną strategię rozwoju miasta, por. np.: „Strategia Zrównoważonego Rozwoju” (r. 2008) s. 92, i wiele innych.

 

B) Problem

Projekt dotyczy m.in. bezradności miasta wobec off-road’u, o czym mówimy w Kazimierzu od lat. Dotyczy szacunku dla pieszych turystów. Dotyczy wskazania, jaki rodzaj turystyki miasto chce swoją polityką stymulować. Dotyczy poszanowania cmentarza.

 

C) Cel
Celem jest zablokowanie wjazdu do wąwozu Cmentarnego (działka ne 1102, między ul. Cmentarną a Dębowe Góry). Sugerujemy słupki odlane z mączki granitowej lub głazy narzutowe, zamykające przejazd od góry wąwozu.

Dla ewentualnego udrażniania wąwozu koparką, co miało miejsce w przeszłości, wystarczy dostęp z jednego końca wąwozu.

 

D) Wpływ na życie

Zrealizowanie projektu:

1) Będzie ważnym gestem: wyrazem szacunku dla spokoju cmentarza.

2) Da mieszkańcom poczucie sprawczości wobec naporu samochodów terenowych. Będzie przyczynkiem do kształtowania polityki miasta wobec turystów – już nie na papierze, ale rzeczywiście.

3) Sprawi, że wąwóz położony blisko centrum miasta będzie miejscem przyjemnych spacerów, wolnym od rajdów terenowych.

4) Poprawi reputację Kazimierza.

Wartość projektu: 2 300 zł

3.  Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Wydarzenie dedykowane najmłodszym mieszkańcom naszej gminy – dzień pełen zabaw i atrakcji. Dzień pełen uśmiechów.

Kazimierz Dolny potrzebuje integracji. Szczególnie teraz, po tak długiej izolacji. 3DwKD, czyli Dziadowski Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym to wydarzenia, które jest już znane. Występy muzyczne, koncert Dziadów Kazimierskich, dmuchany zamek, bitwa na kolory, loterie fantowe, poczęstunek i moc innych atrakcji dla dzieci.

Dzień Dziecka to wydarzenie, które integruje mieszkańców w różnym wieku, przedsiębiorców, instytucje i organizacje. Sytuacja panująca w naszym kraju sprawia, że ciężko będzie zorganizować to wydarzenie „oddolnie”. Chcielibyśmy mieć możliwość zorganizowania tej imprezy i zapłacenia dotychczasowym sponsorom za ich wkład w Dzień Dziecka. Wydarzenie, w dalszym ciągu, oparte będzie na pracy wolontariuszy, co daje poczucie sprawczości i okazję do integracji mieszkańcom.

Wydarzenie odbędzie się na skwerku przy placu zabaw (nr dz. 1122/3).

Wartość projektu: 15 000 zł

4.  „Świąteczny nastrój”

Projekt ma na celu zakup dekoracji świątecznych na latarnie.

W ostatnich latach wiele miast w Polsce w okresie świątecznym dekoruje swoje ulice ozdobami umieszczonymi na latarniach. Często centra miast posiadają bardzo bogate iluminacje świetlne.

Kazimierz w tym czasie wygląda dość smutno. Tylko dwie ulice posiadają takie dekoracje – celem tego projektu jest zakupienie dekoracji świątecznych i udekorowanie nimi ulicy Lubelskiej, Nadrzecznej, Górnej Puławskiej, czyli głównych ulic miasta prowadzących od Rynku. Realizacja tego projektu w znacznym stopniu wpłynie na poprawę estetyki miasta w okresie świątecznym, wprowadzi radosny nastrój w życie mieszkańców, jak i odwiedzających nas gości.

Wartość projektu: 39 750 zł

     5. Kazimierskie Święto Sąsiada 2021

Kazimierskie Święto Sąsiada odbędzie się w ostatni weekend września na Małym Rynku.
W specjalnie zaaranżowanej na tę okazję przestrzeni spotkają się mieszkańcy Kazimierza, sąsiedzi. Spotkaniu będzie towarzyszyła muzyka, biesiada i szczególna atmosfera. Na Rynku umieścimy stołu kateringowe, które zapełnimy drobnymi przekąskami i napojami. Korzystając z jednorazowych naczyń i sztućców zadbamy o sprawną logistykę poczęstunku. Retro muzyka towarzysząca biesiadzie będzie uniwersalna i nawiąże do najlepszych tradycji muzyki polskiej okresu przed i powojennego. Nagłośnienie zapewnimy we własnym zakresie. Mieszkańcy zostaną poproszeni o drobną bądź większą stylizację i/lub przebranie. Nad Małym Rynkiem rozepniemy girlandy energooszczędnych żarówek (pozostaną w tej przestrzeni na stałe), oraz ozdoby czasowe. Zorganizujemy wsparcie sponsorskie lokalnych przedsiębiorców i firm z regionu, co znacznie ograniczy koszt poczęstunku. Po zakończeniu spotkania wspólnie z mieszkańcami uporządkujemy rynek.

Lokalna społeczność Kazimierza to szczególni ludzie. Wspólnotę łączy wiele. Miłość do miasteczka, towarzyskość, otwartość, zamiłowanie do zabawy, kultury i sztuki oraz wrażliwość na piękno przyrody. Mimo tak wielu części wspólnych w przestrzeni miasta nie ma stałej tradycji, która cyklicznie i przewidywalnie motywuje do bycia razem. Żyjąc obok siebie
i realizując życiowe obowiązki trudno jest bez wyraźnego bodźca „skrzyknąć” obywateli miasta w jednym miejscu
i czasie. Przykładem, jak bardzo ważne jest bycie razem, jest spotkanie opłatkowe, które organizowane jest podczas Bożonarodzeniowego Kiermaszu Świątecznego. Spontaniczny udział kazimierskich przedsiębiorców i mieszkańców dowodzi,
że chcemy być razem. Tradycja cyklicznego spotkania, które może być nową kazimierską tradycją rozpocznie nowy etap w historii naszej lokalnej społeczności. Kazimierski Dzień Sąsiada  będzie przykładem dla okolicznych miasteczek i na nowo opisze naszą małą ojczyznę jako miejsce dbające o wspólne relacje i szeroko rozumiane współistnienie. Bardzo ważnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych jest świadome budowanie lokalnej wspólnoty. Postawienie pierwszego kroku podczas biesiady przy dźwiękach muzyki zintegruje naszych mieszkańców oraz rozbudzi apetyt i sąsiedzką tęsknotę, by być razem. Każdego roku święto będzie liczniejsze i porwie nowych mieszkańców. Nasza pewność poparta jest faktem, którego byliśmy świadkami organizując święto sąsiada na Kazimierskich Dołach, które z roku na rok było coraz większe.

Wartość projektu: 16 000 zł